Informacja o strategii podatkowej w praktyce
Pierwsze informacje o strategii za 2020 r. są już opublikowane, jednak z powodu niejasnych regulacji i braku wyraźnych wytycznych Ministerstwa Finansów, wielu podatników nie ma pewności czy prawidłowo realizuje swoje obowiązki.
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy Polskiego Ładu, który jest największą w ostatnim czasie reformą systemu podatkowego w Polsce. Warto jednak pamiętać, że wiele nowych obowiązków wynika ze zmian wprowadzonych jeszcze w roku ubiegłym. Jednym z nich był obowiązek podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej przez duże przedsiębiorstwa. Po raz pierwszy trzeba ją było podać za rok 2020 do 31 grudnia 2021 roku.
Nie ma definicji, są Wytyczne
Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji strategii podatkowej. Pewne wskazówki odnośnie do tego, co to jest strategia podatkowa, zostały zawarte w Wytycznych w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego (dalej: Wytyczne) wydanych na podstawie obowiązującego od lipca 2020 r. działu IIB ordynacji podatkowej zatytułowanego „Współdziałanie”.
Omawiane przepisy stworzyły największym firmom (osiągającym przychody powyżej 50 mln euro) możliwość zawarcia z Krajową Administracją Skarbową (dalej: KAS) umowy o współdziałanie w zakresie podatków.
Umowa o współdziałanie jest umową cywilnoprawną, której podpisanie wiąże się z uzyskaniem przez przedsiębiorcę wielu przywilejów, m.in. w postaci braku kontroli podatkowych, braku obowiązków raportowania schematów podatkowych (dalej: MDR) dla transakcji krajowych czy też ograniczeniu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta